Fínsko - Kanada 3:5 v H-skupine

11.05.2012 Celý región

Helsinki 10. mája (TASR) - Fínski hokejisti na domácich MS v Helsinkách prvýkrát zaváhali, keď podľahli Kanade 3:5. "Suomi" tak prepustili vedenie v tabuľke A-skupiny svojmu premožiteľovi a zrejme prídu o prvenstvo definitívne. Výber "javorového listu" má už len dvoch papierovo slabších súperov, najbližšie sa stretne v sobotu vo večernom dueli s Kazachstanom, Fínsko hrá v nedeľu podvečer proti USA.

Hoci sa na "brutálnom" odpichu zápasu podieľali aj Kanaďania, v elektrizujúcej atmosfére diktovali obrovské tempo najmä domáci. Tí mali aj viac príležitostí, dvojgólové vedenie plne odzrkadlilo dianie v prvej tretine, v ktorej si hosťujúci tréner zobral oddychový čas. V druhej časti sa dočkali gólového vyjadrenia svojej útočnej snahy aj zámorskí hokejisti, pričom na 2:3 znížili vďaka hrubej taktickej chybe domácej striedačky. Fíni v hre štyroch na štyroch točili súpera ako štvavú zver, ale v čase, keď mali myslieť skôr na striedanie elitnej formácie, podnikli riskantný manéver. Obranca Hietanen nestačil na modrej zaujať správnu pozíciu a Skinner s Tavaresom si s nájazdom dvoch na jedného poradili excelentne. Toto zbytočné velikášstvo v 35. minúte prišlo dovtedy dominujúcich Fínov draho. Kým sa stačili spamätať, Kanaďania ich v záverečnej 5-minútovke tohto dejstva riadne vyobšívali, vyrovnali a mohli sa dostať aj do vedenia. To sa im ale podarilo v tretej časti a "hrýzli" súpera aj ďalej. Predvádzali fantastický hokej a vôbec nepustili Fínov k ich obvyklej hre. So šťastím sa ubránili aj oslabeniu a v power play víťazstvo spečatili.

Fínsko - Kanada 3:5 (2:0, 1:3, 0:2)
Góly: 6. Pihlström (Kapanen), 11. Koivu (Jokinen), 28. Jokinen (Salmela) - 26. Burrows (O'Reilly, Methot), 35. Tavares (Skinner, Russell), 39. Skinner (Nugent-Hopkins, Keith), 46. Kane (Perry), 60. Eberle (Tavares, Keith)
Rozhodcovia: Fraňo (ČR), Larking (Švéd.) - Dahmen (Švéd.), Šeljanin (Rus.)
vylúčení: 2:6 na 2 min.
presilovky: 2:0
oslabenia: 0:0.

Fínsko: Lehtonen - Mäenpää, Hietanen, Väänänen, Järvinen, Salmela, Niskala, Kukkonen, Jaakola - Jokinen, Koivu, Filppula - Granlund, Immonen, Pesonen - Joensuu, Kapanen, Komarov - Pyörälä, Kontiola, Pihlström
Kanada: Ward - Keith, Bouwmeester, Phaneuf, Methot, Russell, Quincey, Shenn - Perry, Getzlaf, Kane - Eberle, Tavares, Skinner - Sharp, Nugent-Hopkins, Benn - O'Reilly, Ladd, Purcell - Burrows.